سیم درین در کابلها

در بیشتر کابلهای ابزار دقیق یک سیم قلع اندود در کنار فویل دیده می شود که سیم درین (Drain) نامیده می شود

خواص سیم درین در کابلهای شیلددار

  • سیم درین یک اتصال مطئمن و با مقاومت پایین در تماس با شیلد کابل ایجاد می کند. در نتیجه این اتصال زمین بسیار موثر به وجود خواهد آمد. این سیم با قسمت فلزی نوار فویل آلومینیومی در سراسر کابل درتماس است  بنابراین با اتصال این سیم به ترمینال ارت یک زمین ایده آل برای کابل ایجاد می شود.

این بدان معنی است که کابل در برابر هرگونه امواج الکترومغناطیسی و یا پالسهای ناخواسته محافظت میشود و هرگونه بار اضافی القایی از طریق این سیم به ترمینال زمین تخلیه می شود و از آسیب به دستگاه های متصل به کابل جلوگیری می کند.

  • حذف نویزهای الکتریکی ناخواسته

فویل فلزی دور کابل وقتی موثر است که مدار الکتریکی آن در کابل کامل باشد . سیم درین بخش مهم این مدار است که نویزهای ناخواسته را به سمت زمین هدایت می کند.این نویزها در صورت عدم رعایت پیوستگی مدار باعث آسیب به تجهیزات الکتریکی می شود. اگر کابل جهت انتقال تصاویر ویدئویی استفاده شود همراه با نویز و تاری و عدم وضوح در تصویر همراه خواهد بود . همچنین در کاربردهای صوتی باعث شنیده شدن صدای نویز د ر بلندگو می شود.در سیستمهای شبکه باعث قطعی و کندی ارتباطات می گردد و در تجهیزات اندازه گیری ابزار دقیق باعث نمایش خطا می گردد.در سیستمهای اعلام حریق باعث نمایش خطادر پنل نمایشگرشده و عملکرد آن را مختل می کند.

به تمام این دلایل ، تا حد امکان از بین بردن نویزهای برقی ضروری است و این مسائل در کابلهای شیلد با کمک سیمهای درین حاصل می شود.

  • جلوگیری از واکنشهای شیمیایی

سیم درین معمولا از جنس مس قلع اندود استفاده می شود . این نوع پوشش قلع از ایجاد واکنش بین هادی مسی و فویل آلومینیوم کنار آن جلوگیری می کند.

عدم وجود چنین واکنشی به این معنی است که می توان از کابل های شیلددار برای مدت زمان طولانی تری استفاده کرد. اغلب ، هنگامی که دو ماده واکنش دهنده در کنار یکدیگر در داخل سیم قرار می گیرند ، ترکیب گرما و الکتریسیته در سیم می تواند یک واکنش شیمیایی ایجاد کند که باعث خوردگی درون سیم شده و عمر مفید کابل را کاهش می دهد. درکابل های شیلد دار  به دلیل ساختمان سیم درین از چنین اتفاقی جلوگیری می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *