کابلهای سولار (خورشیدی)

کابل های سولار یکی از اجزاء مهم سیستم های خورشیدی است که وظیفه اتصال پنلهای خورشیدی یه یکدیگر را بر عهده دارد و به دلیل وجود شرایط خاص این گونه پروژه ها  بایستی طوری انتخاب گردند تا علاوه بر اطمینان از ایمنی آنها ، تحمل شرایط خاص محیطی در بلند مدت را داشته باشند. برخی از ویژگیهای خاص این شرایط به شرح ذیل  می باشد:

  • در معرض بودن کابلهای خورشیدی درشرایط سخت آب و هوایی از جمله تابش مداوم نور خورشید ، بارش نزولات مختلف جوی ، تغییرات شدید دمایی ، طوفان و باد و غیره
  • پایین بودن ولتاژ کاری سیستمهای خورشیدی و در نتیجه افزایش جریان در هادیها
  • انتظار دوام طولانی کلیه اجزاء سیستم های خورشیدی به دلیل سرمایه گذاری بلند مدت

اهمیت انتخاب نوع کابلها و نحوه کابل کشی در یک سیستم برق خورشیدی به جهت اطمینان از عملکرد بهینه سیستم و ایمنی تجهیزات است . هرچند به دلایل مختلف از جمله ناآگاهی مجریان و مشتریان از لزوم داشتن کیفیت و ویژگیهای خاص کابلهای خورشیدی و همچنین کاهش قیمت تمام شده این موضوع بعضا مورد بی توجهی  واقع می شود.

خصوصیات کابلهای خورشیدی

کابلهای مورد استفاده در سیستمهای خورشیدی بایستی از لحاظ کیفی خصوصیات ذیل را داشته باشد:

اطمینان از طول عمرکافی : در شرایط آب و هوایی سخت حداقل 25 تا 30 سال  دوام  داشته باشد.

تحمل و دوام در فضای باز: مقاومت در دماهای مختلف (توانایی تحمل دمایی از 40- درجه سانتیگراد تا 120 درجه)

ضد اشعه (UV resistant): UV 

این کابلها بایستی در برابر نور آفتاب که حاوی اشعه uv است مقاوم باشند. به همین دلیل در روکش این کابلها از مواد آنتی uv استفاده می گردد که می تواند در رنگهای مختلف تولید شود.

مقاوم در برابر رطوبت (water resistant) :  خاصیت تحمل و مقاومت در برابر رطوبت ناشی از برف و باران و ریزگردها

خاصیت دیر گدازی (flame retardant) : جلوگیری از گسترش آتش و خاموش  شدن شعله

مقاوم در برابر ازن (ozone resistant) : خاصیت تحمل و مقاومت در برابر گاز ازن موجود در محیط

مقاومت در برابر اکسیداسیون : مقاومت هادی در برابر خوردگی ناشی از اکسیداسیون و تماس با رطوبت

 

 مس قلع اندود

 بر اساس استاندارد کابلهای فتوولتائیک کابلهای dc حتما بایستی از مس قلع اندود استفاده شود.قلع اندود کردن یک‌راه ساده و مؤثر برای حفاظت از هادی مسی در برابر اکسید شدن است.لایه قلع برای جریانهای غیر DC و فرکانس بالا مناسب نمی باشد . به دلیل خاصیت ” اثر پوستی ” سیگنالها از لایه خارجی هادی عبور می کنند و از کل هادی استفاده نمی شود در حالیکه در سیستمهای فتوولتائیک که فرکانس صفر است جریان DC  از  کل هادی  می گذرد. درنتیجه یک‌لایه قلع فقط درصد کمی از هادی را تشکیل می دهد و برای محافظت از اکسیداسیون  مفید است.

 

مزایای سیم قلع اندود

مزایای ذاتی سیم مسی قلع اندود در مقایسه با سیم مسی خالص، ازجمله طول عمر بالا و خواص ضد خوردگی آن است. این خاصیت ضد خوردگی باعث شده است که  برای محیط های آبی و همچنین در مناطقی که رطوبت بالا دارند استفاده گردد. همچنین دمای کاری سیم را تا 150 درجه سانتیگراد بالا می برد که در سیستمهای فتوولتائیک که در معرض نور آفتاب و دمای بالا بوده اهمیت بسزائی دارد. ویژگی دیگر سیمهای قلع اندود افزایش خاصیت لحیم پذیری است. این ویژگی اثر ایجاد مقاومت در محل تماس ترمینالها را کاهش می دهد و باعث شکل پذیری و انعطاف در محل اتصال می گردد.

مشخصات الکتریکی:

کابلهای استفاده شده در سیستمهای خورشیدی حتما بایستی مشخصات الکتریکی زیر را دارا باشند.

ولتاژ AC نامی :             0.6/1KV

ولتاژ DC  نامی :            1.5 KV

مقاومت عایقی            :  1000 MΩ-KM